Wracamy z relacją z wizyty studyjnej w Norwegii! 🇳🇴 Tym razem, mamy dla Was tekst o niezwykłej wystawie, napisany przez jedną z naszych przyszłych liderek LGBT+ 🌈![]()
Queer Spirit![]()
Są rzeczy, które w Polsce trudno sobie wyobrazić, a jednak wydarzają się one w innych krajach. Taką iskrą nadziei, którą dostrzegłam w Drammen, była dla mnie wystawa „Queer Spirit” ulokowana w dzielnicy Strømsø.
Obcowanie ze sztuką we wnętrzu niewielkiego kościoła, które przeistoczyło się na czas wystawy w ekscentryczną świętą przestrzeń, było dla mnie niezwykle inspirujące. Queerowa duchowość to tematyka osobista.. Wystawa poprzez obrazy, słowa, dźwięki i instalacji ukazała historie osób queer, które odnajdują nadzieję, sens i pocieszenie w wierze oraz duchowych poszukiwaniach. Myśli i uczucia przeistoczyły się w ich fizyczną demonstrację – od dzieł niezwykle minimalistycznych i ascetycznych aż po dzieła prowokujące do myślenia.
To było piękne i poruszające doświadczenie, zachwycające połączeniami, które na pozór wydają się zbyt odległe. Łącząc ich peryferyjne znaczenia zyskały jednak nowy wydźwięk. „Queer Spirit” to manifestacja różnorodności, za którą kryje się koncepcja wiary oraz sztuki queer. Teksty kultury mają moc podejmowania niezwykle intymnych opowieści, a te, mogąc wybrzmieć, zyskują na znaczeniu. Historie, które zostają wypowiedziane i usłyszane za pomocą sztuki, kształtują społeczeństwo i budują dialog społeczny. Dają także ludziom przestrzeń, by zrozumieć rzeczywistość drugiego człowieka, jego potrzeby i rozterki.
Chcę żyć w kraju, w którym taka wystawa będzie możliwa.![]()
📝 Roksana Jasińska #akademiaLGBT![]()
Projekt “Aktywizm to jest TO” jest realizowany z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Lubisz nagrywać TikToki i chciałbyś_chciałabyś żeby docierały do większej ilości osób? 👥
A może radzisz sobie w pisaniu i szukasz okazji aby rozwijać tą umiejętność? 📝
Mamy dla Ciebie niepowtarzalną okazję dołączenia do naszego social teamu! 🌈
Co musisz zrobić? Nic trudnego – po prostu wypełnij formularz rekrutacyjny [forms.gle/Vt5hSwJ8zjCNqXv69], a my zajmiemy się resztą 😉
Na zgłoszenia czekamy do 30 września – szczegółowe informacje znajdziesz w formularzu 🏳️🌈
W ubiegły piątek mieliśmy_łyśmy okazję gościć Was na tegorocznej Żywa Biblioteka w Opolu 📖❤️![]()
To już kolejna odsłona tego wydarzenia w Opolu – ponownie spotkaliśmy_łyśmy się w murach Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, aby tzw. Żywe Książki zaprezentowały swoje historie w poczuciu wysłuchania i zrozumienia. Osoby czytelnicze zaś mogły skonfrontować fakty z wyobrażeniami. Mamy nadzieję, że dla wszystkich była to wartościowa społecznie lekcja, która unaoczniła, że nie warto – nomen omen – oceniać książki po okładce.
Jako stowarzyszeniu, stale towarzyszy nam niesłabnące poczucie misji, dlatego chcemy podnosić świadomość społeczną, edukować i budować lokalnie przyjazną przestrzeń, w której nie będzie miejsca na stereotypizację i wykluczenie. Dzięki za Waszą obecność! 💙![]()
Żywa Biblioteka jest realizowana w ramach zadania „Różnorodni w dialogu 2023” w partnerstwie z Fundacja Geko oraz Fundacja Laboratorium Zmiany, współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego)
Żywa Biblioteka w Opolu już jutro! <3![]()
W godzinach 14:00 – 19:00 zapraszamy do Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, gdzie będzie na Was czekać bogaty katalog – zobaczcie sami_e! Na grafikach znajdziecie tytuły oraz prologi wszystkich Żywych Książek, które jutro będziecie mogli_ły wypożyczyć i poznać ich historie, doświadczenia, perspektywy 📖![]()
Zapraszamy! Do zobaczenia✌️![]()
Żywa Biblioteka jest realizowana w ramach zadania „Różnorodni w dialogu 2023” w partnerstwie z Fundacja Geko oraz Fundacja Laboratorium Zmiany, sfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego)
🌈 “Stand with Ukrainbow” to projekt wymiany polsko-niemiecko-ukraińskiej, zorganizowany przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Mieliśmy ogromną przyjemność spotkać się (aż dwukrotnie!) z grupą projektową: raz na wtorkowej Tęczowa świetlica , gdzie mogliśmy się integrować i tworzyć✨, a drugi raz, dzień później, w Centrum Dialogu Obywatelskiego, aby omówić raport o sytuacji osób LGBTQ+ na Opolszczyźnie, wymienić się doświadczeniami i dyskutować o problemach, z jakimi borykają się osoby queerowe w Polsce, Niemczech i Ukrainie. ![]()
Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tej świetnej inicjatywie i już teraz cieszymy się na przyszłą współpracę! 🏳️🌈🏳️⚧️🇵🇱🇩🇪🇺🇦 #StandWithUkrainbow![]()
Fot. Johannes Schmidt, Maria Loiko